16 Mayıs 2020 Yazarı editör 0

Hemen hızlı sipariş için tıkla!

EVE DÖN! ŞARKIYA DÖN! KALBİNE DÖN! Mustafa Akar SAYI:68

“Dergi” kelimesi derlenmekten, toparlanmaktan gelir. Dergiciliğin en güzel yanlarından birisi de, dergiyi yapan ekibin enerjisini okuruna yansıtmasındaki tatlı hünerde gizlidir. Okur o enerjiyi hemen hisseder. Lacivert olarak genç bir dergiyiz. Sadece yaşımız genç değil, aynı zamanda editör kadromuz da genç. Ama gelin görün ki, bizler de, Koronavirüs neticesinde eve kapandık. Elinizde tuttuğunuz bu sayımızın bir kısmını evden, bir kısmını da dergimizin öncü genç kuvvetleri eliyle yaptık. Lacivert olarak iki sayıdır gündeme ait meselelerin atar damarını yakalamanın hem sevincini hem de üzüntüsünü yaşıyoruz aslında. Çünkü Modern Tıp sayısını planladığımız sırada şu anda tüm dünyayı etkisi altına alan Korona salgını daha yeni başlamıştı ve kimse bu kadar büyüyeceğini tahmin edememişti. Hemen ardından da “Distopya: Dünyanın Sonu Nereye Gitti?” sayısını yaptık. İki sayımız da okurumuz tarafından övgüyle karşılandı.

Bu sayımızda ise madem evde kaldık, öyleyse evi ilgilendiren en temel meseleyi ele alalım istedik; yani gıdayı. Ne yiyip içiyoruz? Her köşe başını dolduran “et”çiler de nereden çıktı? Yeme alışkanlıklarımız neden giderek değişiyor? Gıda değil de, endüstriyel ürün tüketme alışkanlığını nasıl sonlandıracağız? Fark ettiniz mi bilmiyorum, bu soruların sorulmasıyla aklımızın karışması aynı döneme denk geldi aslında. Gıda endüstrisi bu soruların cevaplarını merak etmeyenler için çalıştı epey zaman. Hâli vakti yerinde olanlar da, “doğal, organik” ürünlere yöneldi. Yani endüstri iki ucu da korudu.

Artık geldiğimiz noktada “hangi besin faydalı, hangisi zararlı” tartışmasından çok marketleri dolduran ürünlerin içinde nelerin kullanıldığı farkındalığına eriştik. Bu farkındalığın altını biraz daha çizelim istedik dosyamızda. Hem konunun uzmanları hem de sektörden insanlarla “Gıda”yı masaya yatırdık. Evde kaldığımız bugünlerde en güzel yoldaşlarınızdan biri inşallah Lacivert dergi olur. İyi okumalar….